Doğru Eğitimin Yönü

Ortaokul

Ortaokul Hakkında

Ortaokul Batı Kolejinin ortaokul bölümü, dört yıllık bir eğitimi kapsar. Ortaokul öğrencilerine, orta öğretim sınavlarına hazırlık programı uygulanarak deneme ve tarama sınavları yapılır. Gerçek başarının sadece not başarısı ile ölçülemeyeceğinin farkında olarak, Batı Kolejinde sınav başarısı kadar yaşam başarısı da öncelikli hedeflerden biridir. Bu doğrultuda kulüp çalışmalarında sürdürülen kapsamlı spor ve sanat etkinlikleri ile öğrencilerimizin bedensel ve ruhsal gelişimi desteklenir. Batı Okulları öğrencileri, birlikte yaşama kültürü içinde yetişir; paylaşmayı, sorumluluk almayı, kendi haklarını korumayı öğrenir. Batı Kolejinde korku kültürüne değil, sevgi ve saygıya dayalı bir eğitim esastır.

Günümüzde eğitim alanında dünya çapında yaşanan tüm olumlu değişikliklerin ve yeni gelişmelerin eğitim programları içine yedirildiği bir model uygulanır. Çocuklarımız, bir yandan hızla değişen dünyaya uyum sağlarken, bir yandan da MEB’in öğretim programlarının uygulanması ve sınav başarısı için yeni sınav takvimine göre düzenlenen sınav sistemlerine (TEOG) hazırlanırlar. Gerçek başarının sadece not başarısı ile ölçülemeyeceğinin farkında olan Batı Okulları’nda, sınav başarısı kadar yaşam başarısı da öncelikli hedeflerden biridir.

Bilginin hızla yenilenerek üretildiği çağımızda, birey ve toplumun geleceği, bilgiye ulaşma, bilgiyi kullanma ve üretme becerilerine bağlıdır. Bu becerilerin kazanılması ve hayat boyu devam ettirilmesi için ezberci bir eğitim değil, çocuğun merkezde olduğu, öğrenmeyi öğrendiği, yaşama ve karşılaşacağı sınavlara hazırlandığı bir eğitimle gerçekleşecektir.